Go to admin, find Extensions >> Modifications and click 'Refresh' button. To apply the changes characterised by the uploaded modification file

مبانی مقدماتی طراحی

60,000 تومان
  • تولید کنندگان فخراکیا
  • کد کتاب: کتاب طراحی
  • موجودی: در انبار

کتاب مبانی مقدماتی طراحی


چه زمانی از طراحی کردن دست کشیدید؟

به عنوان یک هنرمند حرفه ای بارها با این پرسش مواجه شده ام که:

از چه زمانی طراحی را شروع کرده اید یا چند وقت است که طراحی می کنید؟

من نیز بارها سعی کرده ام که به این سؤال پاسخ دهم، اما حقیقت آن است که هرگز به پاسخی قطعی نرسیده ام. تنها می دانم که از وقتی به خاطر می آورم طراحی می کرده ام. اکثر بچه ها از طراحی کردن درست مثل یک بازی سرگرم کننده لذت می برند و من هرگز این بازی را ترک نکرده ام.
خوش شانسی بزرگ من متولد شدن در خانواده ای با استعداد در هنرهای تجسمی بود؛ مادرم تا قبل از ازدواج با پدرم، هنرمند کاشی کار بود. پدر نیز یک شرکت تبلیغاتی داشت و بهترین دوست او (و مدیر بخش تصویرسازی) نقاشی برجسته به نام از کویل لوپز (Ezequiel Lopez) بود. به نظر من کاملا طبیعی است که بجز خودم، دو تا از چهار برادر و خواهرم نیز هنرمندانی حرفه ای هستند
خوب به خاطر می آورم که همچنان که در اسپانیا دوران کودکی را می گذراندم، مادر همیشه علایق فرهنگی و هنری ما را پر و بال میداد و ما را به دیدن موزه ها و نمایشگاه ها می برد و همیشه وسایل هنری را در اختیارمان قرار میداد. در دوران کودکی مادر،خوب به خاطر می آورم که همچنان که در اسپانیا

دوران کودکی را می گذراندم، مادر همیشه علایق فرهنگی و هنری ما را پر و بال میداد و ما را به دیدن موزه ها و نمایشگاه ها می برد و همیشه وسایل هنری را در اختیارمان قرار میداد. در دوران کودکی مادر،
اسپانیا دورهی تاریخی ای به نام «پست گوئرا» را از سر گذراند که بعد از آن جنگ های داخلی اسپانیا شروع شد. در آن زمان وسایل هنری ابزارهایی تجملی بودند. مادر خوب به خاطر داشت وقتی دختر بچه ای بود که شوق نقاشی کردن در او می جوشید و کاغذ یا حتی یک مداد نیز نداشت با سکه ای کوچک دیوار گچی خانه را خراش می داد تا خطوطی خاکستری ایجاد کند؛ دیوارنوشته هایی نقره ای و زنگ زده که پدر بزرگ و مادر بزرگم را دیوانه می کردند! کاملا قابل درک است که مادر حالا تمام تلاشش را می کرد که فرزندانش همه گونه وسایل هنری و صنایع دستی را برای بازی در اختیار داشته باشند.
حدود ده سال داشتم که مادر نقاشی را به صورت تفریحی شروع کرد. او تمام تجهیزات هنری مورد نیاز، از جمله دانشنامه ی آموزش طراحی و نقاشی را تهیه کرد. نخستین باری را که چشمم به جلد مشکی اولین نسخه ی کتاب افتاد به خوبی به یاد می آورم. بر روی جلد ساده ی آن با خطوط درشت سفید نوشته شده بود :طراحی کردن آسان است» (Dibujar es facil). کتاب را باز کردم و روشی گام به گام برای طراحی تصاویری کشف کردم که طراحی آنها بر کاغذ تا آن لحظه غیر ممکن به نظر میرسید: پرتره، چشم انداز، فیگور و حيوانات. من مسحور شده بودم. از آن لحظه به بعد، تنها به دلیل لذت و علاقه ی شخصی خودم، تمام اطلاعات آن کتاب را با اشتیاق فرا گرفتم و اغلب تمرین های آن را کامل کردم. با گذر سال ها، در دوره های آموزشی بسیاری در زمینه ی هنر شرکت کردم؛ در دوران نوجوانی در یک آکادمی خصوصی در دوره های طراحی و نقاشی به شیوه ی کلاسیک ثبت نام کردم و بعدها به دانشگاه مادرید، انستیتوی هنری مریلند و دانشگاه تاوسون رفتم.

اکنون پانزده سال است که به تدریس هنر در کالج مشغولم. درس هایی که از آن کتاب آموختم هنوز با گذشت سی سال در ذهنم باقی مانده اند و نه تنها در کار خودم بلکه در تدریس به دیگران نیز از آنها استفاده می کنم.
حالا این کتابی است که پیش روی شماست راهنمای کامل طراحی برای همه». اسم کتاب نباید شما را به اشتباه بیندازد. این کتاب، مقدمه ای جدی و عملی برای تمام کسانی است که به یادگیری جنبه های پایه ای طراحی علاقه مند هستند. زبان کتاب دوستانه و غیر رسمی است. این طور فرض شده است که خواننده با هنر آشنایی ندارد اما به شدت علاقه مند به یادگیری است. بیشتر محتویات کتاب دروس پایه ی قابل فهمی است که در استودیوهای طراحی در دوره های اولیه ی کالج هنری تدریس می شوند. به عبارت دیگر، این کتاب نسخهای تازه است از کتاب مورد علاقه ی من «طراحی کردن آسان است که در سال ۱۹۶۸ به چاپ رسیده و اکنون اطلاعات آن کمی قدیمی و محدود است.

کتاب راهنمای کامل طراحی برای همه» ترجمه ی اسم اصلی این کتاب «راهنمای طراحی حتی برای بی استعدادها که به دلیل تفاوتهای فرهنگی در ترجمه ی فارسی از آن استفاده نشد - م.

در واقع تمام ایده های رایج درباره ی روش یادگیری طراحی را در هم می آمیزد. برخلاف اسم طنزآمیز آن، این کتاب مجموعه ای از حقه ها را به شما نمی آموزد تا بتوانید با استفاده از جلوه های خاص، تصاویر جالب بکشید. حتی یک دستور ساده برای طراحی ابرهای با مزه در آسمان نیز در این کتاب نخواهید یافت. اینجا با چیزهای واقعی سروکار دارید.

آنچه در این کتاب خواهید آموخت مفهوم جدی آفرینش هنری است. شما یاد می گیرید که چگونه مانند هنرمندان به جهان اطرافتان نگاه کنید، سوژه هایتان را انتخاب کنید، چیدمان مناسبی خلق کنید و کار را به پایان برسانید و البته خواهید دید که این کار تا چه اندازه لذت بخش خواهد بود.
طراحی پایه ی تمام انواع هنرهای زیبای بصری است؛ نقاشی، هنر چاپ، مجسمه سازی، تصویرسازی، عکاسی، هنرهای چندرسانه ای، گرافیک و هنرهای دیجیتال همگی بر مبنای توانایی اولیه در دیدن و طراحی کردن شکل گرفته اند. در هر رشته ی هنری که بخواهید فعالیت کنید و هر سبک و ابزار کاری که داشته باشید، مطمئن باشید که نکات بسیاری از «راهنمای کامل طراحی برای همه» خواهید آموخت. بسیار خوب، حتی یک دقیقه ی گرانبها را هم نباید هدر دهید، بیایید شروع کنیم! پس منتظر چه هستید؟


مقدمه

اگر از طراحی کردن می ترسید، مطمئن باشید که شما تنها کسی نیستید که چنین حسی را تجربه می کند. میلیونها انسان از در دست گرفتن مداد و بازنمایی تصویر بر کاغذ وحشت دارند. قطعأ شما نیز مثل همه ی ما در دوران کودکی نقاشی می کرده اید و احتمالا مورد تمسخر برادران یا خواهران بزرگترتان قرار گرفته اید یا شاید هم معلم هنر خیرخواهی تلاش های اولیه ی شما را کوچک شمرد و به این ترتیب، نگاه خرده گیرانه ی شما به طراحی هایتان، ناگهان شما را از تلاش نامید کرده و ترس از شکست، امید دوباره دست به قلم شدن را بطور کامل نابود کرد.
برخی بر این باورند که طراحی حوزه ای جادویی است و برخی دیگر آن را خصیصه ای موروثی دانسته اند، اما هیچکدام از این دو ایده درست نیست. خبر خوب أن است که هیچگاه برای یادگیری طراحی و در واقع یادگیری طراحی با اعتماد به نفس و حساسیت کافی دیر نیست. در حقیقت، اولین گام به سادگی در دست گرفتن یک مداد و کاغذ و طراحی شیئی ساده بر صفحه است.
شاخه گل با برگی ساده را انتخاب کنید و طوری به آن نگاه کنید که انگار برای اولین بار آن را دیده اید و بعد طراحی خطی ساده ای از آن بر کاغذ بکشید.
به خودتان وقت کافی بدهید.

حالا و همین جا این  را امتحان کنید: در هنگام طراحی چه احساسی داشتید؟ آیا آرام بودید و از کار لذت می بردید؟ آیا نگران نتیجه ی آن بودید؟ انجام تمرینهایی که در این کتاب ارائه شده اند به شما کمک می کنند تا ترس و نگاه خرده گیرانه خودتان را مهار کنید.


چگونه از این کتاب استفاده کنید
طراحی مانند نوشتن با دوچرخه سواری، مهارتی پایه ای است که باید با آموزش و تمرین یادگرفته شود و از این منظر مهارتی کاملا دست یافتنی است. هدف ما از تالیف این کتاب در اختیار گذاشتن شیوهای تازه برای شروع است؛ یعنی دیدن و پیش رفتن مرحله به مرحله با تمرینها برای پیشبرد مهارت های طراحی تان.


این کتاب به هفت فصل تقسیم شده است:

فصل ۱، «دیدن و طراحی کردن، طراحی کردن و دیدن»

شما را با لذت دیدن و طراحی کردن آشنا می کند، از جمله درک تفاوت نیمکره چپ انتقادی و نیمکره راست خلاق. فعال کردن قدرت خلاقیت شما تجربه ای است که هرگز آن را فراموش نخواهید کرد. علاوه بر آن تمرینهایی ارائه شده اند تا دستان شما را آماده کرده و نیمکره راست مغزتان را فعال کنند و نیمکره چپ را کاملا از کار بیندازند و به تعطیلات بفرستند. دیدن و تنها طراحی کردن آنچه می بینید، تفریحی لذت بخش و شروع ماجرای جذاب طراحی است که می تواند شما را به هرجایی ببرد. طراحی خطوط بیرونی یک شیء اولین گام برای شروع
است.
در فصل ۲، «حالا آماده طراحی هستید»

با برخی ابزارهای کار آشنا می شوید، از جمله قاب منظره یاب و هواپیمای پلاستیکی تصویر. ما به شما می آموزیم که چگونه قاب منظره یاب و هواپیمای تصویر خودتان را بسازید تا بتوانید آنها را هرجا میروید با خود داشته باشید و چگونه از آنها برای طراحی کردن استفاده کنید. در مرحله ی بعد با فضای منفی، یعنی فضای درون و اطراف اشیا، آشنا می شوید. دیدن فضای منفی بر ترکیب بندی و طراحی شما بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
فصل ۳، «شروع: می توانید ببینید و طراحی کنید»

شما را حسابی مشغول خواهد کرد. اول از همه، از آنجایی که باید خودتان و کارتان را جدی بگیرید، به ابزارهایی تازه و مکانی برای کار احتیاج دارید. ما طراحی را با گروهی از اشیای ساده شروع می کنیم و بعد به طراحی طبیعت بی جان می پردازیم و می فهمیم که چرا هنرمندان در اعصار مختلف این چنین شیفته ی طراحی میوه ها و سبزیجات بوده اند. همچنین به شما در انتخاب اشیا، ابزار طراحی آنها و همچنین حرکت از طراحی خطی ساده به افزودن فرم و حجم کمک خواهیم کرد. در مرحله ی آخر نیز نگاه دقیق تری به تمام جزئیات مهم خواهیم داشت.

در فصل ۴، «پرورش دادن مهارت های طراحی»

نسبت به مهارت های طراحی تان اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد. شما را با ابزارهای تازه تر آشنا می کنیم دفترچهی یادداشت و طراحی گام بعدی هستند که روشی مناسب برای تمرین روزانه ی شما خواهند بود. ما به استودیوی هنرمندان مختلف سرک می کشیم تا ببینیم در پس پنجره های نورانی آنها چه می گذرد و با نگاه ویژهی آنها به طراحی و استودیوهایشان و احساس آنها نسبت به کارهایشان آشنا می شویم. سپس ست وسایل طراحی قابل حملی را برای شما آماده می کنیم تا بتوانید آنها را در سفر یا به هنگام طراحی در باغ تان به همراه داشته باشید و سوژه های مناسبی برای کار پیدا کنید.
در فصل ۵، «گردش با دفترچه ی طراحی»

ما شما را به گردشی خارج از خانه خواهیم برد. نگاهی به پرسپکتیو و روش هایی که هنرمندان برای دیدن و طراحی کردن فضای سه بعدی به کار می گیرند خواهیم داشت و بعد شما را برای استفاده از آموخته های تازه تان بیرون می بریم سپس به دشت می رویم و با عناصر چشم انداز و بعد ساختمان ها و خانه ها آشنا می شوید و می توانید با اعتماد به نفس بیشتری دست به کار طراحی سوژه های پرچالش در هر کجا که می خواهید شوید.

در فصل ۶، «طراحی انسانها و حیوانات»
با حیوانات، انسانها و فیگورهای انسانی به عنوان سوژه های طراحی آشنا خواهید شد. برای طراحی حیوانات و انسان ها توجه به اعمال، حرکات، تناسبات، شکل و فرم کلید کار است. خواهید فهمید که چرا طراحی فیگورهای برهنه مورد توجه هنرمندان بوده است و چرا ممکن است سوژه ی کار شما نیز شود. همچنین نگاهی به حركات و ژستها و شیوه ی ثبت آنها بر کاغذ نیز خواهیم داشت.
فصل ۷، «از زندگی هنرمندانه لذت ببرید!» 
هرچه آموخته اید را یکجا می کنیم تا شما بتوانید خودتان را از خلال طراحی هایتان توصیف کنید. به این موضوع می پردازیم که چگونه باید به طراحی هایتان اهمیت داده و آنها را قاب بگیرید و اینکه چطور توانایی های طراحی تان را با ابزارهای تازه، پروژه ها و حتی جهان مجازی دیجیتالی گسترش دهید. همچنین با شما سری به موزه خواهیم زد و به شما کمک می کنیم تا خود و رشته ی هنری مورد علاقه - تان را بهتر بشناسید.

در انتهای این کتاب سه پینوشت وجود دارد که به ترتیب به ابزارهای موردنیاز برای طراحی، فهرست منابع تازه برای مطالعات بعدی و واژه نامه ی طراحی اختصاص دارند.
در ابتدای کتاب نیز، کاغذ تقلبتان وجود دارد که می توانید آن را همه جا به همراه داشته باشید.

بخش های اضافی
علاوه بر کمک به شما برای یادگیری طراحی، اطلاعات اضافی ای نیز در این کتاب ارائه شده اند که می توانند نکات تازه ای را برای شما آشکار کنند. این توضیحات اضافی درون نوارهای جانبی به شکل زیر قرار دارند.


  • نویسنده ها: لیزا لنارد، لارن ژارت، جین فرانک
  • ترجمه: الناز ناصحی
  • ویراستار: دکتر آناهیتا مقبلی
  • انتشارات فخراکیا


فهرست مطالب کتاب

فصل ۱

دیدن و طراحی کردن، طراحی کردن و دیدن

بخش ۱

لذت دیدن و طراحی کردن
طراحی چیست؟

طراحی... است.

خود را توصیف کنید پاسخ هنرمند

چرا طراحی می کنیم و چرا گاهی طراحی نمی کنیم؟

نگاهی به موانع

چگونه نگاه کنیم

چشمان تان را بگشایید

گالری زندگی

روش طراحی کردن خودتان را بیابید

تکنیک، ابزاری برای توصیف

بهبود روش دیدن و طراحی کردن

بخش۲
به سوی دیدن برای طراحی کردن

ذهن تان را رها کنید، چشمانتان از آن پیروی
عجایب مغز انسان
چپ دست هستید یا راست دست؟
از چپ منطقی به راست ارتباطی
راست - چپ - راست: مغز شما اطاعت کردن را می آموزد
هنر یک کودک ابزاری ساده برای شروع
کاغذ
مداد
پاک کن
تخته ی طراحی
چند وسیله دیگر
تمرین هایی برای فعال کردن نیمکره راست مغز
گلدان نیمرخ- نیمرخ گلدان
 وقتی که چیزهای آشنا، نا آشنا می شوند
سربالا/وارونه
طراحی های پیچیده را کپی کنید
به کار خوبتان ادامه دهید
نیمکره راست مغزتان را آموزش دهید
صفحه ی پیش طرح های شما


بخش ۳
چشمانتان را باز کنید آماده شوید

تمرین های آماده سازی برای چشم ها و دستها
ورود به جریان
پیش از شروع
گام بعد- نیمکره چپ منطقی را تعطیل کنید
طراحی خطوط بیرونی دست، بدون نگاه کردن به کاغذ
طراحی خطوط بیرونی دست، با نگاه کردن به کاغذ
تمرینی دیگر تا «آن را همچنان دور نگه دارید»
طراحی خطوط بیرونی یک شیء بدون نگاه کردن به کاغذ
طراحی خطوط بیرونی یک شی،با نگاه کردن به کاغذ
بدرود نیمکره چپ قدیمی
صفحه پیش طرح های شما


فصل ۲ حالا آماده طراحی هستید

بخش ۴
هواپیمای تصویر

هواپیمای تصویر چیست؟

روش استفاده از هواپیمای تصویر

استفاده های تاریخی از ابزار طراحی

روش کار هواپیمای تصویر

آماده کردن هواپیمای پلاستیکی تصویر برای طراحی

جداسازی سوژه به وسیله هواپیمای تصویر

انتقال طراحی به کاغذ

صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۵
یافتن منظره

قاب منظره یاب
ساختن قاب، قاب منظره یاب
استفاده از قاب منظره یاب
آنچه در قاب منظره یاب می بینید را طراحی کنید
صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۶
فضای منفی به عنوان ابزاری مثبت

فضای خودتان را پیدا کنید
مزیت های فضای منفی
چگونگی استفاده از فضای منفی
انتخاب شیء برای طراحی: نگاهی به اطراف بیندازید؟
منظرهای درون قاب منظره یاب
از کجا شروع کنیم - مکان، مکان، مکان
فضاهای خالی را طراحی کنید. نه اشیا را
شیء را در میان فضای اطراف آن ببینید
منفی شدن
صفحه پیش طرح های شما

فصل ۳ شروع: می توانید ببینید و طراحی کنید

بخش ۷
اتاق کار شما

یافتن مکان و زمان
آماده کردن اتاق یا میز کار
استودیوی زیبای شما
بهترین زمان برای طراحی
پس کلاس های طراحی چه می شوند؟
ابزارهای اولیه ی مورد نیاز
کاغذ
ابزار طراحی
نگهداری ابزار و طراحی ها
تکنیکهای ابتدایی
فرمهایی که طراحی را می سازند
تمرین طراحی اشکال سادهی هندسی
صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۸
چگونه شروع کنید

چه سوژه ای را برای طراحی انتخاب کنید؟
اشیا را بردارید و سوژه را انتخاب کنید
ابعاد و جهت کاغذ را انتخاب کنید
چطور اشیا را در کنار هم بچینیم؟
دیدن چیدمان و ترکیب بندی
دیدن منظره و فاصله
بر روی صفحه
گام بعدی: در سطح هم تراز چشم قرار بگیرید
با خطوط مرکزی، تصویر را به کاغذ منتقل کنید
کشیدن یک طراحی خطی ساده
پیش طرحی ساده برای شروع
بازنگری کنید
اکنون تصحیح کنید. پرداخت کردن
برای بعد صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۹
گامی به سوی طبیعت بی جان ترکیب - بندی و باز هم ترکیب بندی.

طبیعت بی جان چیست؟

انتخاب اشیا: کلاسیک، مدرن و ...

چرا هنرمندان طراحی میوه ها و سبزیجات را دوست دارند؟

 نکاتی درباره ترکیب بندی

نه کاملا در مرکز

طراحی هدفمند در مرکز

مورب و مسحورکننده

استفاده از سایر شکل ها برای ترکیب بندی

ترکیب بندی طبیعت بی جان

انتخاب کنید

برای منظره نهایی، حذف و کادر بندی کنید

فضا در طبیعت بیجان

مکان و زاویه دید

تغییر سطح چشم

همه چیز را ثابت و بدون حرکت بچینید

بیضیها دوستان شما هستند

مکعب در فضا

استوانه: مکعبی به شکل منحنی

محاط کردن اشکال دیگر درون جعبه

طراحی طبیعت بی جان

طبیعت بیجان را در فضا ببینید

محل چیدمان بر کاغذ را تعیین کنید

با پیش طرح کمرنگ برای تعیین مکان شروع کنید

فضا را بازنگری کنید

جزئیات هر شیء را ببینید و آنچه می بینید را طراحی کنید

صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۱۰
پیش به سوی خط پایان

خط و شکل پرچم دار هستند. فرم در ادامه ی آنها می آید
وزن مرحله ی پایانی است که زود فرا می رسد
اولین گام: شکل و فضا
حالا از ابتدا شروع کنید رسیدن به خط پایان
صفحه ی پیش طرح های شما

فصل ۴ پرورش مهارت های طراحی 

بخش ۱۱

برخط پایان: برای گام های بعدی آماده اید؟
ابزارهای جدید
کاغذهای جدید
برخی دیگر از ابزارهای طراحی
تکنیکهای بیشتر
طراحی دایره
مقياس، تخمین اندازه ی چیزها در فضا است
اندازه گیری زوایا در فضا
بازگشت به مسیر اصلی طراحی
و اما جزئیات نهایی
نگاهی دقیقتر به جزئیات بیندازید
جزئیات طبیعت پایان ناپذیرند
دوباره بر خط پایان
گامهایی نو
صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۱۲
دفترچه ی یادداشت به عنوان یک مسیر

چرا داشتن یک دفترچه ی یادداشت لازم است؟
انعکاس هنرمندان در کارهایشان
احساس آنها نسبت به ابزارها و محل کارشان
احساس آنها نسبت به آثارشان
انواع مختلف دفترچه ی یادداشتها
دفترچه ی سفر
در حوالی خانه
دفترچه ی شما دربارهی شخص شماست
استفاده از دفترچه ی یادداشت
طراحی های توصیفی
طراحی، روشی برای درمان
طراحی های درمانی
طراحی های خودجوش
مکتب ذن و طراحی
صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۱۳
بازنگری خود را امتحان کنید

روبروی آینه
دیدن همانند یک کودک
نگاه کنیدآنگاه نکنید
ابزارهای راهنما
تمرین با هواپیمای پلاستیکی تصویر
منظره ای از میان قاب منظره یاب
روش سوم: بگذارید. احساس شما راهنمایتان باشد
تاکید بر فضای منفی
چیدن اشیا
به آرامی طراحی کنید، پله به پله
فهرستی برای بازنگری
فرم و عملکرد
کمی از طراحی تان فاصله بگیرید
کاغذ تقلب آموزش طراحی
فرم برای فرم تمرین با نیمکره راست
صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۱۴

در خانه: سوژه های جدید طراحی
خانه ی شما پر از سوژه هایی تازه برای طراحی است

زمان، اولین اصل است

آشپزخانه ی شما انبار سوژه هاست
ظروف نقره
پارچ و کاسه

اتاقی نه فقط برای خوابیدن
پارچه
کفش
کلاه و دستکش

طراحی در اتاق نشیمن
باز هم صندلی طراحی کنید
اشیای عتیقه و قدیمی

اشیایی که شما را منعکس می کنند

حمام و دستشویی

پنجره ای آفتابی

بیرون از خانه، در بالکن
صفحه ی پیش طرح های شما

 بخش ۱۵
باغبانی؛ این بار به جای بیل با مداد

طراحی گیاهی یک هنر است
دفتر طراحی تان را با خود ببرید
همه چیز از باغ بهشت شروع شد
گیاه شناس باشید
طراحی شاخه های پرشکوفه
پروانه ها، حشرات و گوش ماهیها
به دل طبیعت بروید
سبزیجات پربرکت
ظروف و ابزارهای باغبانی
باغ هایی بجز باغ شما
سوژه های دیگر باغ
از فیگورها تا قورباغه ها، چند گوزن و کوتوله
پرندگان، لانه های پرندگان، ظرف های دانه و سنجاب ها
صندلی در چمنزار
صفحهی پیش طرح های شما

فصل ۵ گردش با دفترچهی طراحی

بخش ۱۶
پرسپکتیو چیست؟
درک پرسپکتیو
پرسپکتیو به زبان ساده
پرسپکتیو و هواپیمای تصویر
انواع روش های پرسپکتیو
ابزارهای طراحی پرسپکتیو و منظره
در فضا کوچک و کوچک تر شوید
یادگیری دیدن، اندازه گیری و طراحی کردن در پرسپکتیو
افزودن سقف
اندازه گیری
نکاتی درباره ی صفحه در فضا
جزئیات، جزئیات: خداوند در جزئیات است که آشکار می شود
صفحه ی پیش طرح های شما
بخش ۱۷
این دشت، سرزمین شماست

برای یافتن منظره، بیرون بروید
کدامیک بهتر است؟
قاب بندی منظره
بر روی خط: خط افق
بر روی کاغذ: تنظيم منظره
نکاتی دربارهی فضای چشم انداز
ابزارهای چشم انداز و پرسپکتیو
دیدن و طراحی کردن چشم انداز
عکس: استفاده کردن یا نکردن، مسئله این است
جزئیات چشم انداز
درختچه ها و درخت ها
در هم پیچیدگی بافت، ساقه ها و چمن ها
ساحل، صخره و پرتگاه
آسمان و ابرها
آب و انعکاس تصاویر
آخرین جزئیات: چیزهای کوچک
در ادامه ی کار
نور، سایه، حالت محیط و تضاد
جزئیات
صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۱۸
عناصر دست ساز بشر: در چشم انداز

شواهد تأثیرات بشری
جاده ها، پرچین ها، درهای ورودی و دیوارها
در مزرعه
ساختمان های خاص، استفاده های خاص
بر روی اسکلهی یک بندر
اسکله، لنگرگاه و تعمیرگاه های کشتی
از زورق تا کشتی QE2
دنیای وسایل نقلیه
پل ها، قطارها و خطوط راه آهن
وسایل نقلیه ی متحرک
جهان شما آن چیزی است که خود ساخته اید
صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۱۹
خانه ها و سایر ساختمان ها

جهان ساختمان ها
موش های شهری و روستایی
قدیمی و جدید
مستقر کردن خانه
پرسپکتیو غیررسمی
پرسپکتیو رسمی
اجزای ساختمان را متناسب نگه دارید
جزئیات
در شهر در روستا
مواد اوليه و تکنیک
آثار دوره های مختلف تاریخی و بناهای خاص
زیبایی کلاسیک
در مزرعه
حرکت بر لبه
صفحه ی پیش طرح های شما

فصل ۶ طراحی انسان ها و حیوانات

بخش ۲۰
جنگل منتظر شماست، پس طراحی کنید

طراحی حیوانات

حرکات؛ اولین گام در طراحی حیوانات

اشکال و تناسبات پایه

به طراحی تان حجم بدهید

خز و پر، پوست و فلس

به محل زندگی آنها بروید

حیاط پشتی و محله ی شما

دشت و جویبار، کوه و دریاچه

موزه ها و مراکز تاریخ طبیعی

مزرعه، اصطبل و پارک

باغ وحش، سیرک و پارک های نگهداری حیوانات

سفر

طراحی حیوانات

مشکلات طراحی

نگاهی کوتاه به ابزارها و تکنیک

حیوانات در طراحی های شما

مقیاس ها و جزئیات، داخلی یا خارجی

جزئیات و مقیاس ها، نمای بسته با نمای باز

صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۲۱
بدن انسان و دستها و پاهایش

طراحی فیگور

تمرین گروهی

از دفتر طراحی تان استفاده کنید

حرکات زندگی

جهت و حرکت

نکاتی در مورد ژست های حرکتی سریع

بخش های مختلف بدن و کلیت آن: آناتومی

استخوان لگن متصل است به...

ماهیچه ها

برخی تناسبات پایه

سن و جنسیت: تفاوت هایی اساسی

بدن، سن و تناسبات

گوشت های گاو کجا می روند؟ همان جایی که بستنی ها رفته اند

آنچه پیش روی ماست

دست ها و پاها: بر ترس از دست و پا غلبه کنید

دست ها پاها

سر و گردن وزن و فرم بیشتر

صفحه پیش طرح های شما

بخش ۲۲
بر تن فیگورهای خود لباس بپوشانید و آنها را به گردش ببرید

افزودن حضور انسانی

صورت ها تخت نیستند: سرها و صورت ها

انواع و تناسبات

چشم ها، گوش ها، بینی و جلوی گردن

نکاتی درباره ی بچه ها

شباهت در طراحی پرتره

برخی تناسبات و شکل های پایه

طراحی منظره برای یک پرتره

سوژه ی خودتان باشید

تاخوردگی های چین ها، دکمه ها و پاپیون ها

از زیر یا رو: طراحی تاخوردگیها

پرداخت جزئیات: لباس ها را برازندهی تن مردها و زنها بکنید

افزودن انسان ها به طراحی هایتان

آن ها کجا هستند؟

آن ها چه می کنند؟ اعمال، حرکات و جزئیات

صفحه ی پیش طرح های شما

فصل ۷  از زندگی هنرمندانه لذت ببرید!

بخش ۲۳
فقط برای بچه ها

از سمبل ها تا واقع گرایی

پرورش نیمکره راست
از عصر شکار تا تکنولوژی های نوین
لزوم یادگیری بصری

ما همگی طراحی کردن را دوست داریم
کودکان در هر سنی طراحی می کنند

کودکان خردسال
مراحل گذر از سمبل به تصویر
تاکتیکها
ابزارهایی برای کودکان

منابع الهام بخش

انتقاد را کنار بگذارید

اشکال پایه را ببینید
واژه هایی ساده را برای توصیف چیزها استفاده کنید
مواجهه با مشکلات
عوامل منحرف کننده و سکوت
تنش، ناامیدی، خستگی، زمان تمرکز کوتاه
تمرین های طراحی لذت بخش برای کودکان
نقطه ای برای شروع، چگونه شروع کنیم
"اشتباه" یا "مشکل"
پیش از هر چیز، لذت ببرید
صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۲۴
جهانتان را تزیین کنید

با دفترچهی طراحی تان سفر کنید

استفاده از تصاویر شما

ارائه ی اطلاعات: دستور العمل ها
تصویرسازی یک ایده یا تکنیک انجام کار

تصویرسازی یک ایده
داستان شما

تزیین کردن زندگی شخصی تان

جهانتان را دگرگون کنید
کابینت ها و مبلمان
کف، دیوارها، سقف و البته نه راه ورودی
استفاده های بیشتر از مهارت های شما
تمرکز بر مد

کارتون: طنز با ایده
جلوه های کج و معوج: کاریکاتورها
گامی به جلو: جهان فانتزی ها
صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۲۵

خودتان را توصیف کنید

ورود به جهان رنگها
نگاهی به رنگها

ابزارهایی جدید که می توانید امتحان کنید

سرزمین رنگها
طراحی رنگی را امتحان کنید
اهمیت دادن به طراحی هایتان
انبار کردن
قاب گرفتن و روی مقوا چسباندن

صفحه ی تازه ای باز کنید: هنرهای زیبا پا به عصر دیجیتال می گذارند
ایجاد دفترچهی طراحی مجازی

اسکن کردن تصاویر

چاپ کردن تصاویر

ایمیل زدن آثار هنری شما
ایجاد صفحه ی اصلی شما

 چگونه طراحی با رایانه را بیاموزیم
آشنایی با برنامه های هنری رایانه 

انتخاب کلاس آموزش رایانه

صفحه ی پیش طرح های شما

بخش ۲۶
زندگی هنرمند

پیروی از الهامات
منبع الهام هنرمندان کجاست
نظر آنها دربارهی آثارشان
گردش در موزه
گنجینه ی موزمها

سبک های طراحی در گذر تاریخ

با نگاه کردن بیاموزید و بعد کپی کنید
چه چیزی را دوست دارید

آثار تان را با دیگران به اشتراک بگذارید
نمایش دادن، چاپ کردن یا فقط طراحی کردن
پیمودن مسير ذن در طراحی
خلاقیت تان را پرورش داده و آن را برانگیزانید

از توانایی هایتان آگاه باشید
داستانی الهام بخش برای پایان
با بهترین آرزوها
پیوست ها
فهرست ابزارهای هنری شما

منابع یادگیری طراحی

واژه نامه ی طراحی

کتاب
نویسنده لیزا لنارد، لارن ژارت، جین فرانک
مترجم الناز ناصحی
ویراستار دکتر آناهیتا مقبلی اسحاق بیگی حسینی
ناشر انتشارات فخراکیا
نوع چاپ چاپ اول
شمارگان چاپ (تیراژ) ۱۰۰۰ جلد
تعداد صفحه ۳۶۰ صفحه
قطع چاپ رحلی
نوع جلد شومیز اینباس
تاریخ نشر ۱۳۹۶
شابک 978-964-5834-55-3

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی