تاریخ هنر

350,000 تومان
 • تولید کنندگان فخراکیا
 • کد کتاب: کتاب هنر
 • موجودی: در انبار

توضیحات کوتاه

کتاب تاریخ هنر(به انضمام مختصر عناصر معماری دوران) مریلین استاکستدArt History

کتاب تاریخ هنر

(به انضمام مختصر عناصر معماری دوران) مریلین استاکستدArt History


نظر به درخواست های مکرر اساتید و دانشجویان دانشگاه پیام نور به اطلاع می رساند بهای کتاب# تاریخ_هنر تا پایان این ترم  تغییری نمی کند و با همان بهای  330000 تومان عرضه می شود.

 • کتاب تاریخ هنر جامع ترین کتاب اختصاصی تاریخ هنر است که توسط انتشارات فخراکیا و به صورت کاملا نفیس، در قطع رحلی به صورت گلاسه و تمام رنگی منتشر شده است.

 • این کتاب، تحلیل های سنتی را همگام با سیر تاریخ هنر جهت رفع نیازهای قشر وسیع دانشجویان ارائه میدهد.ما به بررسی هنرهای بصری در متون تاریخی، جغرافیایی، سیاسی، مذهبی و فرهنگی می پردازیم و به دقت عواملی نظیر عوامل اجتماعی، مذهبی، سیاسی و فرهنگی را تعریف میکنیم که محدودیت یا آزادی هنرمندان را مشخص می نماید.

 • با توجه به این نکته که جایگزینی برای کارهای هنری تجربی وجود ندارد، تا حد امکان، چنین آثاری را در کار خود گنجانده ایم؛ از جمله آثار موجود در موزه ها و مجموعه های سراسر آمریکا نظیر موزه های دانشگاه ها و کالج ها.


فهرست مطالب کتاب تاریخ هنر

 • هنر ماقبل تاریخ
 • ‏هنر بین النهرین و مصو هنر اولیه در آسیا
 • ‏هنر منطقه ی اژه
 • ‏گسترش هنر و فرهنگ یونان و ایران امپواتوری روم
 • ‏هنر یهودیت، اوایل مسیحیت و یبزانس هنراسلامی
 • ‏هنر معاصر آسیای
 • ‏هنر اوایل قرون وسطی و سبک رومی هنرگوتیک
 • ‏هنراوایل رنسانس
 • ‏هنر اوج دوره ی رنسانس و جریان اصلاحات
 • ‏هنر باروک و روکوکو
 • ‏هنر آمریکا
 • ‏هنر آفریقا
 • ‏نئوکلاسیسم، روماتنیسم و رئالیسم
 • ‏هنر اواخر قرن نوزدهم در اروپا و آمریکا
 • ‏هنر مدرن: اروپا و آمویکای شمالی در قون بیستم
 • هنر از سال 1945


مقدمه کتاب

طی سال های بسیاری که به تدریس هنر مشغول بوده ام، متقاعد شدم که هدف اصلی یک دوره ی مقدماتی هنری، پرورش نیرو های تحصیل کرده و مشتاق در زمینه هنر است. من معتقدم هر کسی می تواند و باید از تاریخ هنر بهره بگیرد. تنها دراین صورت است که هنر های بصری به عنوان آ ثاری ملموس از مهارت و تخیل انسان مورد تجلیل قرار می گیرند.
‏وقتی کتابی در خصوص تاریخ هنر به نیازهای مخاطبان پاسخ می دهد، می تواند تفاوت چشمگیری درنقش هنردر زندگی افراد ایجاد نماید. همه ی ما نویسندگان و ناشران-هموار. سعی کرده ایم کتاب تاریخ هنر را به صورت کتابی ملموس، در دسترس، جذاب و جامع در اختیار مخاطبان قرار دهیم.

کتاب تاریخ هنر وابسته به متن جوامع است .این کتاب، تحلیل های سنتی را همگام با سیر تاریخ هنر، جهت رفع نیازهای قشر وسیع دانشجویان ارائه میدهد. ما به بررسی هنرهای بصری در متون تاریخی، جغرافیایی، سیاسی، مذهبی و فرهنگی می پردازیم و به دقت عواملی نظیر عوامل اجتماعی، مذهبی، سیاسی و فرهنگی را تعریف میکنیم که محدودیت یا آزادی هنرمندان را مشخص مینمایند. با توجه به این نکته که جایگزینی برای کارهای هنری تجربی وجود ندارد، تا حد امکان، چنین آثاری را در کار خود گنجانده ایم؛ از جمله آثار موجود در موز هها و مجموعه های سراسر آمریکا نظیر موز ههای دانشگاه ها و کالج هان.
تار یخ هنر متنوع و فراگیر است. ما در این کتاب گام را فراتر از هنر غرب نهاده و به بررسی هنر دیگر مناطق و فرهنگ ها پرداختیم و بینشی جهانی نسبت به هنر طی هزاران سال ارائه دا دیم. ما هنر را چیزی بیش از نقاشی، مجسمه سازی و معماری می دانیم، به همین علت طراحی ها، عکس ها و آ ثار ساخته شده از فلزات و سرامیک، پارچه و جواهرات را نیز در این کتاب گنجا نده ایم. در تاریخ هنر به بنا های تاریخی بسیاری توجه کرده و در عین حال هنرمندان از جمله هنرمندان زن، اقلیت ها و آ ثاری را که تاکنون چندان به آنها پرداخته نشده، مورد بررسی قرار داده ایم. در این راه از بهترین و جدید ترین تحقیقات نظیر کشفیات تازه (برای مثال، نقاشی های ماقبل تاریخ غار شاو در جنوب فرانسه) استفاده کرده و آ ثار هنری جدید را مطرح نموده ایم.
خواندن این کتاب خوشایند ومفید است. در این کتاب، تاریخ هنر را روایت کرده و برای غنای هر چه بیشتر، از مطالب وتصاویری جذاب و آموزنده  استفاده کرده ایم. برخی از مطالب به مفاهیم جالبی مانند استفاده از ایده ی جریان اصلی و روش انتخاب عنوان برای آ ثار هنری می پردازند که بر درک و برداشت مخاطب تاثیر می گذارد. دیگر مطالب، بینشی را نسبت به تاثیر بیان و نوشته ها، مانند زنان، حامی هنر زندگی رهبران مذهبی برجسته و نقطه ی تلاقی هنر و سیاست ارائه می کنند. بخش های مربوط به عناصر معماری، فرم های اصلی معماری و اصطلاحات آنرا به بحث می گذارد. در بخش تکنیک، چگونگی خلق آثار هنری، از نقاشی های غاری ما قبل تاریخ تا نقاشی های دیواری (فرسک) و عکس را ملاحظه خواهد کرد. و همچنین تصاویر بسیار- اکثرا رنگی- و نیز طراحی های خطی اصل (شامل طرح های معماری و نیم تنه) ارائه شده اند که همگی در تاریخ هنر جزو بهترین ها بوده اند.


مطالب جدید

‏ما فن آموزش تاریغ هنر را غنی تر کرده ‏ایم. هر فصل با مطلبی به عنوان  پیش درآمد آغاز می شود که شامل مطالب مهم و مورد توجه آن فصل است. این قسمت ها با تکیه بر تصویری که نشان دهنده ی مفاهیم اصلی هرفصل است، نکات مهم رابه خواننده معرفی می نماید. بخش تصویری نگاهی دقیق تر در هر فصل، بررسی جامعی از یک اثر هنری ارائه داده و تنوع و غنای تاریخ هنر را در آ ثار یک هنرمند، فرهنگ یا زمان خاص نشان می دهد. مطالب این بخش همچنین با ارائه ی روش های مختلف بررسی آثار هنری، درک مخاطب را از تاریخ هنر ارتقا می دهد. هفت بخش دو صفحه ای مروری بر فصل که در آخر فصل های مرتبط به هم (گروه های فرهنگی) قرار دارد، شامل ابزار های آموزشی مفیدی است که مطالب را تکمیل می کند: مروری بر فصل، شرح وقایعی بصری از آ ثار هنری ، فرهنگی و یا جنبش ها در آخر فصل های مرتبط ارائه می کند. نقشه های آثارهنری را در بافت جغرافیا یی شان نشان داده و مطالب موجز ارتباط بین فصل ها را مشخص می نما ید.
 
این کتاب، طراحی،عکس و سیر زمانی جدید دارد. در طراحی این کتاب از رنگ های مختلف استفاده شده تا آنرا زیبا تر و جذاب تر کند. از آثار هنری و معماری که به تازگی مرمت شده اند، مجددا عکس گرفته و در این کتاب به کار برده ایم. از میان عکس های جدید ساختمان ها، نقاشی های دیواری، تابلو های نقاشی و مجسمه ها می توان به موزه هنرهای یونان باستان متروپلیتن نیویورک، تصویر داخل قبه الصخره اورشلیم و مدرسه آتن اثر رافائل اشاره کرد.
متن کتاب بارها به دقت بازخوانی شده است. در پاسخ به نیاز دانشجویان، مطالبی را در خصوص هنر اسلامی در یک فصل کامل گنجانده ایم. چهار فصل آخر کتاب که هنر اواخر قرن نوزدهم تا قرن بیست و یکم را در بر می گیرد، از ساختاری منسجم برخورد ار است. بخش کتاب شناسی، واژه نامه و واژگان کاربردی نیز به روز شده است.

قدردانی

‏کتاب تاریخ هنر حاصل تلاش گروهی عده ای از اساتید و کارشناسان است. حتی در کتابی با این حجم، یک نویسنده نمی تواند مسئولیت کل کار را برعهده دا شته باشد. جهان امروز بسیار پیچیده، پوشش دانسته های ما وسیع، و تحقیقات ما در خصوص هنر به قدری پیچیده شده که نمی توان بحث هنر جهان را به یک نویسنده واگذار نمود. دیدگاه فردی نسبت به هنر، متقاعد کننده وعالی است اما بسیارشخصی محسوب می شود.تاریخ هنرنتیجه ی کارگروهی اساتید و کارشناسان هنر است که هر یک دیدگاه مستقل و توانایی خاصی در بررسی هنر در بحث های تکنیکی و فرهنگی دارند.
‏در پایان باید خاطرنشان سازم که کتاب تارخ هنر بدون کمک ها و راهنما یی های ارزشمند دیگر اساتید و کار شناسان و استفاده از توصیه های آنان در خصوص سازماندهی و اولویت بندی کتاب و همچنین انتقادهای مفیدشان به سرانجام مطلوب نمیرسید، به ویژه ازهمکارانم در دانشگاه کانزاس. ایمی مک نیر و مارشا هافلر به خاطر پیشنهادشان در خصوص هنر آسیا، مارنی کسلر و چارلز الدج برای هنر مدون وسالی کورنلیسون برای هنر ایتالیا بسیار سپاسگزارم. همچنین جاناتان بلوم از کالج بوستون در خصوص هنر اسلامی و راجروارد ازموزه نورتون درمورد دوره های رنسانس و باروک در اروپا کمک شایانی داشنند. ریداندرسون در به روز کردن بخش کتاب شناسی همکاری داشت و سینتیا هنتورن و هالی جنینگز در ویرایشی این اثر یاری ام دادند. خوشحالم این کتاب در دو سال متوالی پرفروش ترین کتاب تاریخ هنر جهان بوده است.


معرفی

استاد بهراد امین سلماسی : نام ایشان با هنر تصویرگری و نقاشی و محقق سبک های نقاشی ایرانی و پژوهش هنر، در ایران گره خورده است .ایشان یکی از بزرگان هنر تصویرگری و استاد برجسته گرافیگ و نقاشی و پژوهش هنر می باشند . ذکر سوابق و آثارشان خود برابر است با چندین صفحه از کتاب... دکتر بهراد امین سلماسی بیش از35 ‏سال از عمر پربرکت خود را صرف هنر و آموزش فرزندان این مرز و بوم نموده اند . وی این کتاب را یکی از مرجع ترین و جامع ترین کتاب های تاریخ هنر در جهان و ایران ( که بسیاد ساده و روان ترجمه نموده اند) می دانند .
دکتر آناهیتا مقبلی: دانش آموخت دکترای رشته هنر از دانشگاه تهران و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور می باشند. وی مقالات متعددی در حوزه مباحث نظری تاریخ هنر در نشریات معتبر ایران و جهان داشته اند و در حوزه ترجمه و تالیف کتاب نیزعناوین چندی مانند :1- هندسه نقوش 2‏- طراحی نشانه 3 ‏- روش های نگارش پایان نامه برای رشته های هنر 4- روش ها و نظریه های تاریخ هنر و.....را در همین انتشارات(فخراکیا) به چاپ رسانده اند .
گروه مترجمین کتاب : این کتاب دارای دو مجموعه مجزا بوده که مجموعه اول : کتاب تاریخ هنر خانم پرفسور مریلین استاکستد (استاد دانشگاه کانزاس و مدیر گروه علمی پژوهش هنر) می باشد که ترجمه آن توسط مترجمین خبره انجمن مترجمین پارسی : سرکالم خانم یلدا بلارک، سر کار خانم زهرا ترکی، سر کال خانم مریم سعیدی که نهایتا محقق بخش معماری کتاب جناب آقای مهندس علی ذوقی  کارشناس ارشد معماری صورت پذیرفت . در مجموعه دوم که می بایست هنر اسلامی و هنر آسیا و ایران را کمی جامع تر تالیف می گردید، توسط اساتید و آقای مجیدرضا رستمی تالیف و نهایتا مجموعه کل کتاب بصورت بسیالم دقیق و حساب شده مجددا ترجمه و تدوین گردید.
خوشبختانه ‏این پروژه بزرگ علمی با یک گروه منسجم و پر اراده و خبره در مدت 29‏ ماه بطول کاملا موفق به پایان رسید. در این جا لازم است از کارصفحه آرایی بی نظیر استاد بزگوارمان جناب آقای مهندس مهدی حیدری و همچنین همیاری و مساعدت جناب آقای سجاد خوش رفتار در انتشار کتاب تشکر و قدردانی به عمل آید .

در پایان امید است این کتاب منحصر بفرد و نفیس که بر اساس نظر اکثر اساتید هنر جامع ترین و کامل ترین کتاب اختصاصی تاریخ هنر می باشد، مورد استفاده دانشجویان و هنرمندان و علاقه مندان قرار گیرد.

  کتاب
  نویسنده مریلین استاکستد
  مترجم دکتر آناهیتا مقبلی، دکتر سلماسی
  ناشر فخراکیا
  نوبت چاپ رحلی، گلاسه، تمام رنگی
  شمارگان چاپ (تیراژ) 1000 جلد
  تاریخ نشر 1394
  شابک 978-964-5893-75-8

  نظر بدهید

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
      بد           خوب
  کد امنیتی